Atmosferă de prima ligă – promovarea Petrolului în imagini

Scris de: Glasul Ploiestean

13.914 oameni au mers ieri seară pe „Ilie Oană” ca să fie alături de Petrolul în returul barajului de promovare în Liga a 3-a, cu Dentas Tărtășești. După 3-0 pentru „lupi” în tur, cea mai iubită echipă din Ploiești a terminat la egalitate pe teren propriu în manșa a doua, scor 2-2, și a promovat în Liga a 3-a.

În debutul meciului, suporterii ploieșteni au realizat două coregrafii 3D impresionante.

Pe o pânză uriașă, cât toată peluza, au fost înfățișați gladiatori vopsiți în galben-albastru, iar dedesubtul coregrafiei mesajul: „Mereu în luptă să apăr ce am învățat să iubesc de la tine, tată… sunt vremuri tulburi, știu ce ne așteaptă!”.

Și la tribuna a 2-a a fost pusă în scenă o coregrafie 3D, completată de cartoane galbene și albastre.

Fundalul sonor a fost asigurat de la stația de amplificare cu o piesă de rock epic.

Cu un sfert de oră înainte de finalul partidei, meciul a fost întrerupt. Suporterii Petrolului au făcut o atmosferă demnă de cupele europene. Partida a fost întreruptă pentru câteva minute, până când fumul torțelor s-a ridicat, iar vizibilitatea a revenit la normal.

La final suporterii gazdelor au luat cu asalt terenul de joc și au sărbătorit alături de jucători.