Prahova iubește Basarabia – eveniment organizat de Consiliul Județean Prahova

Scris de: Glasul Ploiestean


Consiliul Judeţean Prahova şi Centrul Judeţean de Cultură Prahova vă invită în perioada 1-3 septembrie 2017, la cea de-a treia ediție a Festivalului folcloric „Prahova iubeşte Basarabia”, care se va desfășura pe scena amplasată lângă Palatul Culturii din Ploiești, începând cu ora 17.30
Ansambluri folclorice din Republica Moldova, Cernăuți – Ucraina și județul Prahova se vor reuni pe acena festivalului pentru o demonstrație de autenticitate și virtuozitate.
 
Sâmbătă, 2 septembrie 2017, începând cu ora 17.00, se va desfășura parada portului popular pe traseul Piața Mihai Viteazul – Bulevardul Republicii – Palatul Culturii.
Duminică seară, festivalul se va încheia cu un recital de excepție susținut de maestrul Nicolae Gribincea și Ansamblul folcloric „Plăieșii” din Republica Moldova. Intrarea este liberă.
 

Festivalul „Prahova Iubește Basarabia” 1 – 3 septembrie 2017

Parada Portului Popular

Traseu: Piața „Mihai Viteazul” – Palatul Culturii Ploiești

ORA 17:00
1. FANFARA „PRAHOVA”
2. PERINIȚA – LOCALITATE BĂTRÂNI
3. VATRA SATULUI – RAION ȘTEFAN VODĂ
4. IZVORAȘUL – CENTRUL DE CULTURĂ IZVOARELE
5. MUGURAȘII + OPINCUȚA – RAION LEOVA
6. MUGURELUL – COLEGIUL EC. VIRGIL MADGEARU PLOIEȘTI
7. CUNUNIȚA MUNTENEASCĂ – COLEGIUL NAȚIONAL I. L. CARAGIALE
8. FRUNZĂ DE DOR – RAION CĂLĂRAȘI
9. RAPSOZII PRAHOVEI – GHINEA TITI DUMITRACHE
10. VOINICELUL – PRIMĂRIA BOLDEȘTI-SCĂIENI
11. MUGUREL – RAION CAHUL
12. MĂGURA – PRIMĂRIA ADUNAȚI
13. CIREȘARII – PRIMĂRIA PĂULEȘTI
14. TRADIȚII ȘI CONTINUITATE – PRIMĂRIA GORGOTA
15. HORA MOLDOVEI + RAPSOZII HÎJDIENILOR – RAION GLODENI
16. TELEAJENUL – CENTRUL CULTURAL VĂLENII DE MUNTE
17. DOFTĂNIȚA – PRIMĂRIA VALEA DOFTANEI
18. STEJĂRELUL – PRIMĂRIA COCORĂȘTII MISLII
19. IȚELE – RAION CIMIȘLIA
20. DATINA – SCORȚENI
 

VINERI, 1 SEPTEMBRIE 2017

10:00 – 13:00

VIZITĂ MUZEE (CONACUL BELLU URLAȚI, MĂNĂSTIRILE JERCĂLĂI ȘI VĂRBILA)

17:30

  • DESCHIDERE FANFARA „PRAHOVA”
  • ADELA DUMITRACHE + CUNUNIȚA MUNTENEASCĂ
  • IMN + COLAJ CÂNTECE PATRIOTICE
  • ORCHESTRA „FLACĂRA PRAHOVEI” A FILARMONICII „PAUL CONSTANTINESCU” PLOIEȘTI – SOLIȘTI: GELU VOICU ȘI ADRIANA DIACONU
  • ANSAMBLUL MUGURELUL – COLEGIUL EC. VIRGIL MADGIARU
  • HÎNCEȘTI – ANSAMBLUL PE-UN PICIOR DE PLAI
  • ANSAMBLURILE FLORI DE GAROFIȚĂ + CIUCAȘ – MĂNECIU
  • CĂLĂRAȘI – ANSAMBLUL FRUNZĂ DE DOR
  • GORGOTA – ANSAMBLUL TRADIȚIE ȘI CONTINUITATE
  • GLODENI – ANSAMBLUL DE MUZICĂ ȘI DANS HORA MOLDOVEI ȘI RAPSOZII HÎJDIENILOR
  • ANSAMBLUL STEJĂRELUL – COCORĂȘTII MISLII
  • ANSAMBLUL PERINIȚA – CENTRUL JUDEȚEAN DE CULTURĂ PRAHOVA

SÂMBĂTĂ, 2 SEPTEMBRIE 2017

10:00 – 13:00

VIZITĂ MUZEE (CONACUL BELLU URLAȚI, MĂNĂSTIRILE JERCĂLĂI ȘI VĂRBILA)

HÎNCEȘTI – ANSAMBLUL PE-UN PICIOR DE PLAI PLEACĂ LA LIPĂNEȘTI – ORA 17:00

17:30

  • ANSAMBLUL BĂSMĂLUȚA – MĂGURELE
  • ANA RAICU – VIOARĂ
  • CAHUL – ANSAMBLUL MUGUREL
  • ANSAMBLUL PERINIȚA – BĂTRÂNI
  • ȘTEFAN VODĂ – ANSAMBLUL VATRA SATULUI
  • ANSAMBLUL IZVORAȘUL – IZVOARELE
  • ANSAMBLUL MĂGURA PRAHOVEI – ADUNAȚI
  • LEOVA – ANSAMBLUL MUGURAȘII ȘI ANSAMBLUL OPINCUȚA
  • ANSAMBLUL VOINICELUL – BOLDEȘTI SCĂIENI
  • ANSAMBLUL DOFTĂNIȚA – VALEA DOFTANEI
  • CIMIȘLIA – ANSAMBLUL IȚELE
  • CERNĂUȚI – ANSAMBLUL PERLA

DUMINICĂ, 3 SEPTEMBRIE 2017

10:00 – 13:00

VIZITĂ MUZEE (CONACUL BELLU URLAȚI, MĂNĂSTIRILE JERCĂLĂI ȘI VĂRBILA)

CĂLĂRAȘI – ANSAMBLUL FRUNZĂ DE DOR PLEACĂ LA PLOPU – ORA 16:00

17:30

PREMIERE

  • GLODENI – ANSAMBLURILE HORA MOLDOVEI ȘI RAPSOZII HÎJDIENILOR
  • HÎNCEȘTI – ANSAMBLUL PE-UN PICIOR DE PLAI
  • ȘTEFAN VODĂ – ANSAMBLUL VATRA SATULUI
  • CIMIȘLIA – ANSAMBLUL IȚELE
  • CERNĂUȚI – ANSAMBLUL PERLA
  • LEOVA – ANSAMBLURILE MUGURAȘII ȘI OPINCUȚA
  • CAHUL – ANSAMBLUL MUGUREL
  • ANSAMBLUL PERINIȚA – CJC PRAHOVA
  • RECITAL PLĂIEȘII + NICOLAE GRIBINCEA
 
Distribuie asta:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *