Euro și dolarul american au scăzut puțin, raportat la leul românesc, conform cursului de schimb afișat de Banca Națională a României, luni, la ora 13.00, primul de după Alegerile Prezidențiale de duminică.
Luni, 19 mai 2025, la deschiderea ședinței de tranzacționare a Băncii Naționale a României (BNR), cursul leu-euro a deschis în scădere, moneda națională apreciindu-se considerabil. Astfel, după ce vineri, 16 mai, cursul a închis stabilit fiind la 5,10 lei pentru 1 euro, astăzi, cursul valutar al BNR indică o valoare de 5,03 lei pentru un euro.
Semnale au existat încă de dimineață, înainte ca BNR să anunțe cursul oficial. Pe piaţa valutară interbancară presiunea se diminuase astfel că leul se apreciase cu 1% faţă de euro după câteva zile de volatilitate accentuată.
Bursa creşte cu 4% după victoria lui Dan
Bursa creşte cu 4% după victoria lui Nicușor Dan, companiile listate câştigă 4 mld. lei, costurile de finanţare ale statului scad abrupt, iar leul câştigă teren în faţa euro. Aprecieri de 4-5% ale acţiunilor Petrom, Banca Transilvania, Transgaz. Erste: Victoria ar trebui să întărească convingerea că economia românească va fi stabilizată, scrie Ziarul Financiar.
Indicele principal BET, care urmăreşte celor mai tranzacţionate 20 de acţiuni de la Bursa de Valori, a deschis luni, 19 mai, în creştere cu 3,1% la 17.282 puncte. Astfel, continuă saltul început vineri, când a urcat cu 3,14% pe fondul optimismului investitorilor de după alegerile prezidenţiale.
Și indicii ROBOR au scăzut
Vești bune vin și pentru românii care au credite cu dobânda variabilă. Astfel, pe fondul încrederii investitorilor în piața românească, ROBOR scade semnificativ.
Luni, 19 mai 2025, ROBOR la 3 luni este de 7,26%, în scădere cu 0,13 puncte procentuale. ROBOR la 6 luni este 7,37%, în scădere cu 0,11 puncte procentuale, în timp ce ROBOR la 12 luni, are o valoare de 7,44%, în scădere cu 0,09 puncte procentuale.